זהירות מהמרווח | mind the gap

האם ראיתם פעם אנימטור קלאסי בעבודתו? על שולחן האור הוא עורם דפים לבנים חלקים, מצייר על הראשון שבהם, מעביר אותו הלאה, מצייר על השני, בעודו מדפדף בין הראשון לשני, לראות את התנועה נוצרת. אחריו יבוא הדף השלישי, עליו יצייר האנימטור בעודו אוחז את השניים הקודמים. קדימה אחורה קדימה אחורה, כל הזמן בודק האם בין הציורים שלו נוצרת תנועה.

וכאן המהות. כל ציור בפני עצמו הוא רק ציור. התנועה לא מתקיימת באף אחד מהם, אלא ביניהם. רק בבין, במרווח, בחלל שבין ציור לציור, נוצרת התנועה.

זנון, הפילוסוף היווני הקדמון, דרש שבעולם שלנו לא אפשרי לנוע. אכילס לא מסוגל להשיג את הצב, ולמען האמת אכילס לא מסוגל להשיג אפילו את עצמו. החץ שנורה מהקשת בשום נקודה לא זז. במשך אלפי שנים הפרדוקסים האלו עמדו ואתגרו פילוסופים. נדמה לי שלכל מי שעוסק בהנפשה הם רק מעלים חיוך.

קהלת הבין את זה גם, אולי גם לו הייתה בנפש זיקה להנפשה. הנחלים הולכים והים איננו מלא, שם הם הולכים שם הם שבים ללכת. לא תשבע עין, לא תמלא אוזן. אנשים חושבים שקהלת עובר מפנה בפרקים האחרונים מיאוש לתקווה. אני מאמין שהתקווה שם כבר בהתחלה.

המשמעות היא לא ביעד, ולא במוצא. המשמעות היא ברווח בין לבין, בין הדפים, הין הרגעים. החלל הלא קיים. האין – מותרו של האדם.

פילוסוף מאוחר יותר ונאצי יותר דרש שהאדם מביא את המשמעות מהאין. הפילוסוף חשב שרק מתוך עזות אל מול החרדה האדם חווה את אפשרות האין, את קיום האין, את ממשות האין. אני אישית מצאתי דרכים יותר נעימות לגעת בשדה הריק בו הכל מתרחש. הדף הלבן מתחת למילים ולציורים. האמת שעולה בין השורות. הדממה בה עולים קולות וצלילים. כמו אוקיינוס שחור וריק, כמו תהום. כמו שמיים, שהם שם גם עם יש גם עם אין עננים. האין הוא אפשרות היש. כמו הגרגר האחרון של פנטזיה, כמו צחוקו של רבי עקיבא אל מול השועל היוצא מקודש הקודשים השבור. "כלום פוגש כלום ואיננו, אפילו חור לא נותר".

בקבלה ישנו המונח של "החלל הפנוי", המקום שאלוהים הוציא את עצמו ממנו, המקום בו מתאפשר ה"הכל צפוי והרשות נתונה", המקום בו מתחוללת אמונה. גם שם הוגים חמורי סבר הסתבכו בינם לבין עצמם, איך זה שהכל בו והוא הכל יכול להיות איננו. אך כמובן שצריך רק מעט מאוד שכל בראש בשביל לשאול להפך. איך יכול להיות משהו או הכל בלי כלום בכל מקום.

לאותם קדמונים אולי זה היה ברור יותר. האדם העייף מהחומר הבין את ההשלמה, הקומפלמנטריות, בין קודש לחול, בין רוח לחומר. קדושה הייתה הבדלה, לא דבר שאתה נושא אליו עיניים אלא הדבר בו אסור להסתכל. החדר אליו אסור להכנס. רוח היא האפשרות של החומר, חומר האפשרות של רוח. לא ניגוד, אלא קיום הדדי מאפשר. הלוגיקה האריסטוטאלית, שהפכה את השלישי לנמנע, שאמרה או דבר או אין-דבר, היא שהפכה את האנשים עיוורים לעובדה שהרוב במציאות עובד בדיוק שגם דבר וגם אינו בעת ובעונה אחת. השלישי הוא לא נמנע אלא בלתי-נמנע. מכניקת הקוונטים, שאמנם אנשי הניו-אייג' תולים בה בהרבה שאינו באשמתה, החזירה לשמחתנו את הלוגיקה הדביקה והטובה הזו. כן ולא, למה לא. בניסוי שני הסדקים החלקיק עובר גם בחור הזה וגם בחור הזה וגם בשניהם וגם לא בזה ולא בזה. לריק יש אנרגיה. הגל הוא גם חלקיק, החלקיק גם גל (למרות שהפרשנות הזאת של מכניקת הקוונטים כבר מיושנת מאוד). בוהר, אחד מאבות מכניקת הקוונטים, יבוא ויציב את הקומפלמנטריות כעקרון יסודי של המציאות – אין אמת בלי החזקה בו-זמנית של עקרונות מנוגדים. ואפשר לחשוב שבוהר מצא מחדש את שאבד ביוון הקדומה, את השלמת הניגודים של הרקליטוס. ויש כאן אולי גם השלמת ניגודים גם בין זנון להרקליטוס, בין זה שהנחל לא הולך לבין זה שלא הולכים לאותו הנחל פעמיים. בין לבין.

אז איפה האדם יכול למצוא אפשרות. איפה ניתן חופש פרט למרווח. איפה יכולה להיווצר הבדלה בין חושך לאור, פרט מאשר להפרש הדק ביניהם, אותו יודע לזהות רק השכוי בבינתו. אפשר שכל רגע ורגע העולם נברא על כל עברו, וכל רגע הוא מושמד. כל רגע הוא עולם ומלואו, ציור בודד. אולי ברגע זה קפצתם כמו אתנה אל הקיום, עם כל מלבושכם. כמו תאונת שיגור באנטרפייז שיצרה אתכם ממש עכשיו, כפילים של קודמכם. כל הקיום הוא רק ציור אחד, רגע אחד. סטטי ומת. התנועה, החיים, המשמעות, הם לא כאן ועכשיו, לא בעצם ולא בעצמם, לא בחומר. הם בפער, במוכנות לקראת, ברוח. ברווח אל הבא. תמיד כבר הלאה, בין שני דפיו של אמן ההנפשה.

מודעות פרסומת

מחשבה אחת על “זהירות מהמרווח | mind the gap

  1. hi Alon, I read just a couple of articles and found them very fascinating, chazak ubaruch!
    I was wondering what are your thoughts on Jeremy England and his ideas about the definition of life, and also if you have what to say
    about what should be the opposite "force/tendency" to Entropy
    thx in advance (I read and speak hebrew but this computer doesnt have hebrew font…(

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s